Bruksizm

Bruksizm (z greckiego: zgrzytać zębami) to termin określający niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, które występuje najczęściej podczas snu lub w sytuacjach stresowych. Może prowadzić nie tylko do pękania szkliwa i ścierania zębów, ale także do ich osłabienia i rozchwiania oraz powstania zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Bruksizm leży również często u podłoża niezdiagnozowanych przewlekłych bólów głowy, dolegliwości bólowych karku i mięśni obręczy barkowej.

Bruksizm dotyczy aż 8-20% populacji. Najczęściej dotyka osób zestresowanych, mających problemy rodzinne lub piastujących wysokie i odpowiedzialne stanowiska. Jego przyczyną jest nadmierne napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, najczęściej spowodowane stresem i napięciem emocjonalnym. Napięcie to jest nieuświadomione i niekontrolowane. Często jedynym objawem, dostrzegalnym przez pacjenta, może być poranny ból głowy, szczęki lub mięśni twarzy.

Bruksizm może prowadzić do zmiany rysów twarzy – twarz staje się „kwadratowa”, z silnie zarysowaną linią żuchwy. Dzieje się tak, gdy dochodzi do przerostu mięśnia żwacza, w wyniku jego stałego nadmiernego napięcia. 

Konwencjonalne metody leczenia bruksizmu polegają na stosowaniu szyn relaksacyjnych, fizjoterapii i pomocy psychologa w redukcji stresu. Bardzo skuteczną metodą leczenia jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej do mięśni żwaczy. Ostrzyknięcie toksyną tych mięśni zmniejsza ich napięcie i ból. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, a rysy twarzy w okolicy żuchwy ulegają złagodzeniu.

czytaj więcej...

Dla kogo?  

Zabieg leczenia bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej polecany jest pacjentom, którzy skarżą się na tą przykrą dolegliwość.

Jakie okolice?

Mięśnie żwacze (obustronnie).

Jakie zabiegi?

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bruksizmu jest zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej:

Jakie efekty?

Efekty w postaci zmniejszenia napięcia mięśni żwaczy i ustąpienia objawu zgrzytania i mimowolnego zaciskania zębami widoczne są już po około 2 tygodniach od zabiegu.