Nici liftingujące PDO

Nici PDO to w pełni wchłanialne nici liftingujące wykonane z polidioksanonu (w skrócie: PDO). Jest to syntetyczny materiał wykorzystywany w medycynie od ponad dwudziestu lat – wykonuje się z niego całkowicie rozpuszczalne szwy chirurgiczne. Specjalne nici wykonane z tego samego materiału stosuje się z powodzeniem również w zabiegach medycyny estetycznej.

Nici liftingujące PDO zostały opracowane przez zespół naukowców z Korei Południowej i są stosowane w celu poprawy struktury i wyglądu oraz przywrócenia prawidłowej objętości skóry w różnych okolicach ciała. To sprawdzony i bezpieczny sposób na korekcję zwiotczałej skóry i redukcję oznak starzenia się.

Po wprowadzeniu nici PDO w skórę zaczynają one pełnić dla niej funkcję rusztowania, mechanicznie ją napinając. Później, stopniowo rozpuszczając się, powodują tworzenie nowych naczyń krwionośnych (proces angiogenezy) oraz stymulują komórki, zwane fibroblastami, do produkcji nowych białek – kolagenu i elastyny. Nici PDO promują także w skórze syntezę kwasu hialuronowego.

Proces rewitalizacji i reorganizacji struktury skóry po wprowadzeniu nici PDO przebiega zatem w sposób dwuetapowy. Tuż po zabiegu dochodzi do wygładzenia zmarszczek i podciągnięcia tkanek, wynikającego z mechanicznego oddziaływania wprowadzonych nici w skórę. Po około miesiącu następuje dodatkowy korzystny efekt estetyczny dzięki nasilonemu procesowi syntezy elastyny i endogennych włókien kolagenowych oraz kwasu hialuronowego w skórze.

Po około 8 miesiącach nici PDO ulegają całkowitemu rozpuszczeniu i wchłonięciu, ale efekt zabiegu utrzymuje się łącznie przez około 2 lata.

Na czym polega zabieg?

Nici PDO umocowane są fabrycznie na sterylnych, bardzo cienkich igłach, przy pomocy których wprowadza się je w określone okolice twarzy lub ciała – tam, gdzie chcemy dokonać korekcji. W zależności od miejsca i celu zabiegu można wprowadzić je śródskórnie, do tkanki podskórnej lub domięśniowo. Następnie igły ostrożnie usuwa się w taki sposób, aby nici pozostały na swoim miejscu. Nie są one widoczne ani wyczuwalne dla pacjenta.

Zabieg przy użyciu nici PDO nie wymaga żadnych nacięć na skórze i nie pozostawia blizn, a znieczulenie za pomocą kremu Emla lub tzw. znieczulenie nasiękowe jest w zupełności wystarczające.

Ilość wprowadzonych do skóry nici zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta, okolicy poddawanej liftingowi oraz stanu jego skóry. Podczas jednego zabiegu wykorzystuje się przeważnie od kilku do kilkudziesięciu nici.

Igły i nici dostępne są w różnych długościach. Krótsze doskonale sprawdzają się np. w okolicach oczu. Dłuższe służą m.in. do liftingu linii żuchwy i likwidacji tzw. „chomików”.

Obrzęk i zaczerwienienie skóry po zabiegu ustępuje samoistnie najczęściej już po kilku godzinach. Na skórze mogą pojawiać się drobne zasinienia, co jest zjawiskiem naturalnym. Znikają one zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Efekty

Efekty wszczepienia nici liftingujących PDO widoczne są natychmiast, ale dopiero po kilku tygodniach można w pełni ocenić korzystne efekty przeprowadzonego zabiegu. 

Za pomocą nici PDO można skorygować na twarzy m.in.: opadające brwi, zwiotczenie skóry poniżej dolnych powiek, pomarszczone policzki, pogłębione fałdy nosowo-wargowe, linie „marionetki” (zmarszczki biegnące od kącików ust w dół), zwiotczenie skóry w linii poniżej żuchwy („chomiki”) oraz tzw. zmarszczki palacza (zmarszczki wokół ust).

Za pomocą nici PDO można także poprawić stan i kondycję skóry w innych okolicach ciała uzyskując korektę fałdów i zmarszczek skóry na szyi i dekolcie, korektę zwiotczałych tkanek i rozstępów na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach, korektę zwiotczałej skóry i tkanki podskórnej po porodach czy po zabiegach liposukcji oraz poprawę jędrności i napięcia skóry w okolicach kolan i łokci.

Nici liftingujące PDO zalecane są szczególnie osobom w wieku od 30 do 60 lat, które chcą odmłodzić swoją twarz lub inne okolice ciała, poprawić stan i kondycję skóry oraz zredukować objawy starzenia się.

Zabiegom z wykorzystaniem nici PDO można poddawać się przez cały rok. Można je również z powodzeniem łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

Nici PDO ujędrniają i poprawiają napięcie skóry powodując redukcję objawów starzenia się. Skóra staje się dzięki nim gładsza i rozjaśniona, zmarszczki i blizny ulegają wygładzeniu, a  obwisłe tkanki wzmocnieniu. Efekty zabiegu są bardzo naturalne i nie obciążają organizmu skutkami ubocznymi.

czytaj więcej...

Moje publikacje na ten temat