2015-09-17

N - jak Nadpotliwość

Nadmierna potliwość jest bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można się jej skutecznie pozbyć.

Termin „nadpotliwość” oznacza nadmierne wydzielanie potu – zbyt duże w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu w zakresie jego regulacji cieplnej. Towarzyszy jej często nieprzyjemny zapach, który powstaje wskutek rozkładania potu przez bakterie bytujące na skórze. Nadpotliwość może mieć charakter uogólniony lub miejscowy. O tej drugiej mówimy wtedy, gdy dotyczy np. tylko pach lub dłoni.

Poważny problem

Nadmierna potliwość jest przykra i uciążliwa, również wtedy, gdy jej nasilenie jest nieznaczne. Stale lub okresowo wilgotne pachy, stopy czy dłonie bywają bowiem powodem frustracji i dużego dyskomfortu.

Dla wielu osób nadpotliwość stanowi nie tylko problem estetyczny, ale także społeczny i zawodowy. Obniża jakość życia, zaburza relacje międzyludzkie oraz może wywierać negatywny wpływ na życie zawodowe.

Bardzo rozpowszechniona dolegliowość

Na podstawie badań epidemiologicznych prowadzonych w innych krajach przyjmuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy w naszym kraju od 0,6 do 2,8% populacji, czyli od 230 tys. do ok. 1,1 mln osób.

Nadpotliwość przeważnie dotyczy osób w wieku 24-64 lat. Najczęściej spotykaną jej postacią jest miejscowa nadpotliwość pach, która stanowi około 50% wszystkich przypadków.

Higiena

Pot zdrowego człowieka posiada tylko nieznacznie wyczuwalna woń. Dopiero gdy pozostaje na skórze przez pewien czas pojawia się przykry zapach. Aby temu zapobiec warto dbać o higienę i pamiętać o systematycznych kąpielach. Pachy najlepiej jest myć przynajmniej dwa razy dziennie.

Powstawaniu i utrzymywaniu się nieprzyjemnego zapachu pod pachami sprzyjają rosnące tam włosy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ich systematyczne golenie lub trwałe laserowe usunięcie.

Dezodoranty

Przy nadmiernej potliwości nie sprawdzają się praktycznie żadne dezodoranty. Gruczoły potowe stale wydzielają duże ilości potu, niezależnie od pory roku, sytuacji, pogody i temperatury otoczenia. Szczególnie zaś dają o sobie znać podczas emocjonujących i stresujących sytuacji.

Często stosowanym rozwiązaniem są antyperspiranty zawierające sole glinu. Ich wadą jest niestety ograniczona skuteczność, krótki czas działania oraz fakt, że powodują powstawanie trwałych, nieusuwalnych plam na odzieży.

Toksyna botulinowa

Popularną i bardzo skuteczną metodą leczenia nadpotliwości są śródskórne iniekcje toksyny botulinowej. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu impulsów nerwowych, które stymulują gruczoły do produkcji potu. Powoduje to zatrzymanie ich czynności i czasowe, w pełni odwracalne, zahamowanie produkcji potu.

Toksyna powoduje całkowitą likwidację lub znaczne zmniejszenie nadpotliwości pach u prawie wszystkich leczonych pacjentów, a czas jej działania wynosi przeważnie 6-9 miesięcy. Stosuje się ją także często na dłonie i stopy. Zabieg jej podania na pachy jest szybki, bezbolesny i bardzo bezpieczny.

Urządzenie miraDry

Nową metodą służącą do trwałej likwidacji nadpotliwości pach jest zabieg polegający na wykorzystaniu mikrofal (urządzenie miraDry). Jest to miejscowa, nieinwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna procedura pozwalająca na trwałe (na zawsze) usunięcie problemu nadpotliwości pach w trakcie 1 lub 2 zabiegów.

Mikrofale potrafią penetrować skórę na głębokość, na której znajdują się gruczoły potowe. Docierając do nich powodują ich trwałe uszkodzenie (termolizę), co skutkuje nieodwracalnym zahamowaniem wydzielania potu.

Zabiegi leczenia nadpotliwości są bezpieczne. Zahamowanie wydzielania potu pod pachami, na dłoniach czy stopach nie ma bowiem żadnego negatywnego wpływu na organizm.

comments powered by Disqus