Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa (lub inaczej: botulina, jad kiełbasiany) to białkowa egzotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie – laseczki jadu kiełbasianego (łac. Clostridium botulinum). Należy do grupy neurotoksyn i już bardzo dawno – oczywiście stosowana w odpowiednich dawkach i w odpowiedni sposób – znalazła szerokie zastosowanie w medycynie.

Przemysł farmaceutyczny pozyskuje toksynę botulinową z hodowli naturalnych kolonii bakteryjnych w warunkach laboratoryjnych. Toksyna wykorzystywana jest w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Stosują ją często pediatrzy, okuliści i neurolodzy w celu relaksacji przykurczów mięśniowych, w leczeniu opadania powiek, zeza czy achalazji przełyku. W medycynie estetycznej botox znalazł zastosowanie jako środek przeciwzmarszczkowy, skutecznie likwidujący zmarszczki mimiczne. Przy pomocy toksyny skutecznie leczy się również bruksizm oraz nadpotliwoścć – pach, dłoni, stóp oraz czoła.

Mechanizm działanie toksyny botulinowej w migrenie jest złożony. Badania wskazują, że przypuszczalny mechanizm profilaktyki bólów głowy w migrenie polega na blokowaniu sygnałów obwodowych biegnących do ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że botulina blokuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z powstawaniem bólu.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu toksyny botulinowej bardzo cienką igłą w ściśle określone punkty do grupy mięśni znajdujących się na głowie i karku. W zależności od schematu, punktów tych jest 31 lub 39.

Cała procedura jest, wbrew pozorom, mało inwazyjna, bezpieczna i bezbolesna. Trwa przeciętnie 15-20 minut.

Efekty

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest jedną z najnowszych metod leczenia migreny.

Pacjent odczuwa ulgę już po kilku dniach po jego wykonaniu. Obserwuje się znaczne zmniejszenie nasilenia dolegliwości bólowych oraz, co bardzo ważne, zmniejszenie liczby dni, w których pojawiają się ataki migreny.

Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu należy go powtórzyć. 

czytaj więcej...

Stosowane produkty

  • Botox

    Botox to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Badania kliniczne wykazały również zasadność podawania tego leku w przypadkach przewlekłej migreny. Producent: Allergan.