Toksyna botulinowa

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej znajdują się w dziale Usuwanie zmarszczek mimicznych (żeby przeczytać: kliknij tutaj).

Toksynę botulinową w rewitalizacji okolic oczu wykorzystuje się w celu likwidacji zmarszczek mimicznych w zewnętrznych kącikach oczu (tzw. kurzych łapek) oraz zmarszczek znajdujących się pod okiem, na dolnej powiece. Za pomocą toksyny możliwe jest również uniesienie brwi, co pozwala na bardzo korzystne „otwarcie” oka.

Zastosowanie toksyny botulinowej do redukcji tzw. kurzych łapek jest podstawą do ich późniejszego liniowego wypełnienia za pomocą preparatów zawierających kwas hialuronowy.

Na czym polega zabieg?

Toksynę botulinową wstrzykuje się w określone punkty zależne od tego, które mięśnie chcemy zrelaksować. W okolicy oka podaje się ją zawsze podskórnie lub śródskórnie. Stosuje się przy tym bardzo cienkie igły, dlatego ból związany z zabiegiem jest minimalny i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do swoich aktywności. Zabieg trwa przeważnie 10-15 minut i nie zostawia po sobie prawie żadnych śladów.

Zabieg może być wielokrotnie powtarzany. Każde powtórzone wstrzyknięcie toksyny wydłuża czas utrzymywania się efektów, a kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu.

Efekty

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, ale pełne efekty jej podania widać dopiero po ok. dwóch tygodniach. Tyle czasu potrzeba, by w pełni podziałała na włókna nerwowe i spowodowała relaksację mięśni. Skóra nad mięśniami również wygładza się stopniowo.

Toksyna botulinowa ogranicza mimikę, w konsekwencji czego skóra przestaje się marszczyć, zmarszczki mimiczne stają się niewidoczne, a twarz wygląda na zrelaksowaną. Zabieg z toksyną botulinową łagodzi rysy twarzy. Jest również świetnym zabiegiem profilaktycznym, zapobiegającym powstawaniu głębokich zmarszczek, dlatego mogą z niego korzystać nawet bardzo młode osoby.

Przed rozpoczęciem terapii toksyną botulinową trzeba zdać sobie sprawę z tego, że utrwalone zmarszczki, które są już widoczne przez cały czas (tzw. zmarszczki statyczne), nie zostaną całkowicie wyeliminowane. Bardzo często uzupełnieniem terapii toksyną są inne zabiegi medycyny estetycznej, w tym zabiegi z wykorzystaniem preparatów zawierających kwas hialuronowy.

Działanie toksyny jest w pełni odwracalne. Utrzymuje się średnio przez ok. 4-6 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta. Po upływie tego czasu stopniowo zanika, a mięśnie zaczynają z powrotem normalnie funkcjonować.

Toksyna botulinowa działa miejscowo i odwracalnie blokując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co umożliwia rozluźnienie i relaksację  mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe – takie jak np. wrażliwość skóry na dotyk – nie ulegają zmianie.

czytaj więcej...

Stosowane produkty

 • Azzalure

  Azzalure to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Ipsen / Galderma.

 • Bocouture

  Bocouture to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Merz.

 • Botox

  Botox to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Badania kliniczne wykazały również zasadność podawania tego leku w przypadkach przewlekłej migreny. Producent: Allergan.

 • Vistabel

  Vistabel to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Allergan.

Moje publikacje na ten temat