Nadpotliwość
Ocenia się, że na nadpotliwość (lub inaczej: hiperhydrozę) skarży się ok. 2-3% populacji, z czego mniej więcej połowa wszystkich przypadków dotyczy nadmiernej potliwości pach. Stale wilgotne pachy, stopy lub dłonie to frustrujący problem, który może powodować spory dyskomfort. Ludzie zmagający się z nadmierną potliwością czują się często skrępowani i zakłopotani, a dolegliwość ta może znacznie utrudniać kontakty międzyludzkie czy wykonywanie zawodowych obowiązków. Bywa też przyczyną wielu kompleksów i zahamowań.
Nadmierna potliwość jest wynikiem nadaktywności gruczołów potowych. Gruczoły te są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale przeważnie dają się nam we znaki szczególnie te, które znajdują się pod pachami, na stopach i na dłoniach.
Nadaktywne gruczoły potowe wydzielają stale lub okresowo duże ilości potu, niezależnie od pory roku, pogody czy temperatury otoczenia. Przeważnie dają o sobie znać podczas emocjonujących i stresujących sytuacji.
U podłoża nadpotliwości leży rozregulowanie części autonomicznej układu nerwowego, najczęściej o nieznanej przyczynie. W części przypadków nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne – około 25-30% osób cierpiących na nadmierną potliwość ma w rodzinie kogoś z podobnym problemem.
Nadmiernej potliwości pach z reguły towarzyszy nieprzyjemny zapach, który powstaje wskutek rozkładania potu przez bytujące na skórze bakterie. To powoduje, że na zabiegi likwidacji nadmiernej potliwości decydują się również osoby, u których nie jest ona wcale tak bardzo nasilona.
Przy nadmiernej potliwości stosuje się różnego rodzaju dezodoranty i antyperspiranty. Pomagają one jednak tylko do pewnego stopnia.
Prawie każdemu pacjentowi z lokalną nadpotliwością pach, dłoni, stóp lub czoła można zaproponować bardzo skuteczne leczenie za pomocą toksyny botulinowej. W przypadku nadpotliwości pach istnieje jeszcze dostępna od niedawna dodatkowa możliwość jej trwałej likwidacji za pomocą urządzenia miraDry. Trwale niszczy ono gruczoły potowe za pomocą mikrofal.
Trzeba pamiętać, że w każdym przypadku nadmiernej potliwości konieczny jest szczegółowy wywiad i diagnostyka, ponieważ w części przypadków ma ona charakter wtórny, tzn. jest wywołana konkretną przyczyną. Może mieć podłoże hormonalne (np. choroby tarczycy, cukrzyca, zaburzenia pracy nadnerczy), polekowe (np. propranololu, leki przeciwdepresyjne), nowotworowe (np. chłoniaki i białaczki) lub też wynikające z groźnych infekcji (np. gruźlica).
czytaj więcej...Dla kogo?
Zabieg leczenia nadmiernej potliwości polecany jest wszystkim osobom, które chcą pozbyć się tej przykrej dolegliwości. W przypadku nadpotliwości pach częstym motywem podjęcia decyzji o zabiegu bywa towarzyszący jej z reguły nieprzyjemny zapach.
Jakie okolice?
Najczęściej: pachy, dłonie, stopy i czoło.
Jakie zabiegi?
W leczeniu nadmiernej potliwości powszechnie stosuje się śródskórne iniekcje toksyny botulinowej (Azzalure, Bocouture, Botox, Vistabel). W przypadku pach dodatkową, bardzo korzystną opcją terapeutyczną jest również trwała likwidacja nadpotliwości przy pomocy urządzenia miraDry.
Jakie efekty?
Po zastosowaniu toksyny botulinowej nadpotliwość ustępuje całkowicie u ok. 90% pacjentów. Efekt jest długotrwały i utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć jeżeli zależy nam na jego utrzymaniu.
Po zastosowaniu urządzenia miraDry nadpotliwość pach ustępuje całkowicie u ok. 90% pacjentów. Efekt jest trwały i utrzymuje się przez resztę życia. Tylko nieliczni pacjenci wymagają powtórnego zabiegu, który zapewnia osiągnięcie pożądanego celu.