Toksyna botulinowa – bruksizm

Toksyna botulinowa (lub inaczej: botulina, jad kiełbasiany) to białkowa egzotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie – laseczki jadu kiełbasianego (łac. Clostridium botulinum). Należy do grupy neurotoksyn i już bardzo dawno – stosowana w odpowiednich dawkach i w odpowiedni sposób – znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, w tym także w medycynie estetycznej.

Przemysł farmaceutyczny pozyskuje toksynę botulinową z hodowli naturalnych kolonii bakteryjnych w warunkach laboratoryjnych. Toksyna wykorzystywana jest w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Stosują ją często pediatrzy, okuliści i neurolodzy w celu relaksacji przykurczów mięśniowych, w leczeniu opadania powiek, zeza czy achalazji przełyku. W medycynie estetycznej znalazła zastosowanie głównie jako środek przeciwzmarszczkowy, skutecznie likwidujący zmarszczki mimiczne oraz w leczeniu nadmiernej nadpotliwości – pach, dłoni, stóp czy czoła. Przy pomocy toksyny leczy się również skutecznie migrenę i bruksizm

Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni. Wstrzyknięta w małych dawkach do określonych mięśni twarzy wywołuje ich rozluźnienie. Co ważne – toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których została podana, podczas gdy inne mięśnie mogą funkcjonować tak, jak dotychczas.

Toksyna podana śródskórnie blokuje natomiast czynność gruczołów potowych, co jest powszechnie wykorzystywane w leczeniu nadmiernej potliwości.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na miejscowym obustronnym wstrzyknięciu preparatu toksyny botulinowej bardzo cienką igłą do mięśni żwaczy. Rozluźnienie tych mięśni ogranicza mimowolne niekontrolowane zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Cała procedura jest, wbrew pozorom, mało inwazyjna, bezpieczna i bezbolesna. Trwa od 10 do 15 minut.

Efekty

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bruksizmu.

Pacjent odczuwa ulgę już po kilku dniach po jego wykonaniu, ponieważ toksyna botulinowa powoduje zdecydowane obniżenie napięcia mięśniowego. Wprawdzie nadal zaciska zęby i zgrzyta nimi, ale siła tego jest o wiele mniejsza niż poprzednio, a nawyk nie niszczy już szkliwa.

Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu należy go powtórzyć.

Regularne powtarzanie zabiegu prowadzi do zupełnego zaniku nawyku niekontrolowanego zaciskania i zgrzytania zębami. Pacjent odzwyczaja się od niego a napięcie mięśni ulega zmniejszeniu. Twarz, wskutek zmniejszenia się masy mięśni żwaczy, przestaje być ,,kwadratowa”, wysmukla się i odzyskuje łagodne rysy.

Botoks jest sprawdzoną metodą w walce z bruksizmem. Może być alternatywą lub uzupełnieniem do używania szyn relaksacyjnych, które zmniejszają skutki bruksizmu, ale nie jego przyczynę. 

czytaj więcej...

Stosowane produkty

 • Azzalure

  Azzalure to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Ipsen / Galderma.

 • Bocouture

  Bocouture to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Merz.

 • Botox

  Botox to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Badania kliniczne wykazały również zasadność podawania tego leku w przypadkach przewlekłej migreny. Producent: Allergan.

 • Vistabel

  Vistabel to preparat toksyny botulinowej typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Allergan.

Moje publikacje na ten temat