Usuwanie zmarszczek - botox

Pierwsze zmarszczki, jakie w wyniku starzenia pojawiają się na twarzy, to tzw. zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie jest konsekwencją pracy mięśni naszej twarzy – ruchów brwi, czoła, mrużenia oczu czy uśmiechania się. Każdego dnia mięśnie mimiczne kurczą się tysiące razy, dlatego, wskutek związanej z wiekiem utraty elastyczności i jędrności skóry, powstawanie zmarszczek jest tylko kwestią czasu. Zmarszczki mimiczne najskuteczniej jest likwidować stosując botoks (botox).

Starzenie się skóry to sprawa bardzo indywidualna. U niektórych osób zaczyna się już po dwudziestym roku życia, a u innych dopiero po trzydziestce. Skłonność do zmarszczek jest dziedziczna, dlatego jedni mają je wcześniej, a inni nieco później. Przyczynami szybkiego powstawania zmarszczek na twarzy mogą być choroby ogólnoustrojowe, palenie tytoniu, picie alkoholu, przewlekły stres, niezdrowy styl życia czy uszkodzenie skóry poprzez promieniowanie słoneczne.

Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny. U wielu osób są one przyczyną niskiej samooceny i złego samopoczucia. Powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek mimicznych możemy skutecznie zapobiegać za pomocą toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Określenie to pochodzi od nazwy handlowej pierwszego preparatu toksyny, którym był BOTOX® (ang. BOtulinum TOXin) amerykańskiej firmy Allergan.

Botoks działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie mogą w dalszym ciągu funkcjonować tak, jak dotychczas. Co ciekawe, botoks podany śródskórnie bardzo skutecznie blokuje także czynność gruczołów potowych. Jest to powszechnie wykorzystywane w leczeniu nadmiernej potliwości.

Efektem stosowania botoksu na twarzy jest redukcja zmarszczek mimicznych, przywrócenie młodszego wyglądu oraz odprężenie twarzy – bez zmiany jej naturalnego wyrazu. 

 

czytaj więcej...

Dla kogo?  

Zabiegom usuwania zmarszczek mimicznych za pomocą botoksu poddają są przeważnie osoby w wieku 20-70 lat, które nie akceptują pogłębiających się lub utrwalających się zmarszczek na twarzy.

Dodatkową korzyć z podania botoksu w mięśnie mimiczne mogą najprawdopodobniej odnieść również osoby z obniżonym nastrojem, ponieważ zauważono, że istnieje korelacja pomiędzy funkcjonowaniem mięśnia marszczącego brwi a ośrodkiem depresji w korze mózgowej.

Jakie okolice?

Najczęściej: czoło (zmarszczki poziome czoła oraz pionowe między brwiami) i okolice oczu („kurze łapki”, zmarszczki powieki dolnej i opadające brwi). Bardzo często również: nasada nosa (zmarszczki „królicze”), okolice ust („usta palacza”), bródka (broda „brukowana” i „załamanie” bródki) oraz szyja (pionowe wstęgi mięśnia szerokiego szyi i poziome zmarszczki na szyi). Za pomocą toksyny botulinowej można uzyskać także m.in. spłycenie bruzd nosowo-wargowych, spłycenie zmarszczek poniżej kącików ust („linie marionetki”), uniesienie koniuszka nosa i usunięcie drobnych zmarszczek na policzkach czy dekolcie.

Jakie zabiegi?

Złotym standardem w usuwaniu zmarszczek mimicznych są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej:

Jakie efekty?

Toksyna botulinowa zaczyna działać na zmarszczki mimiczne już po 2-3 dniach, a pełne efekty jej podania widać po około 14 dniach. Wygładzenie zmarszczek utrzymuje się średnio przez 3-6 miesięcy, potem zabieg można powtórzyć.

Przed zabiegiem
Przed zabiegiem
Po zabiegu
Po zabiegu