Peelingi medyczne

Peeling (lub inaczej: eksfoliacja) to zabieg, który polega na złuszczania naskórka. Złuszczanie może być mniej lub bardziej głębokie, czyli może odbywać się na różnych poziomach naskórka. Głębokość złuszczania zależy od rodzaju zastosowanego preparatu i intensywności zabiegu. Peelingi medyczne to zabiegi, w trakcie których naskórek złuszczany jest bardzo intensywnie.

Zabiegi peelingujące najogólniej dzieli się na mechaniczne (np. mikrodermabrazja), fizyczne (np. wykonywane laserem) oraz chemiczne (z użyciem substancji chemicznych). W peelingach chemicznych najczęściej wykorzystywanymi substancjami są kwasy owocowe, polihydroksykwasy (takie jak np. kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy), kwas trichloroctowy (TCA) i fenol.

Kontrolowane złuszczanie naskórka jest bardzo korzystne dla skóry – oczyszcza ją, poprawia jej wygląd, wygładza i ujednolica koloryt. Peelingi pozwalają na usunięcie płytkich zaskórników, rozjaśniają powierzchowne przebarwienia, usuwają z naskórka substancje toksyczne oraz pozostałości po kosmetykach.

Co ważne, peelingi medyczne nie tylko złuszczają i likwidują obumarły naskórek, ale także pobudzają mikrokrążenie w skórze. Dzięki temu ujędrniają skórę i głęboko ją nawilżają. Wzmagając produkcję kolagenu i elastyny regenerują skórę i spłycają drobne zmarszczki oraz blizny. Powodują, że skóra po zabiegu wygląda młodo i świeżo.

Na czym polega zabieg?

Peeling medyczny polega na aplikacji odpowiednich substancji chemicznych na powierzchnię skóry. Powoduje to złuszczanie naskórka i usunięcie jego zewnętrznej warstwy. Podczas zabiegu odczuwa się lekkie pieczenie i szczypanie, ponieważ skóra nie jest z reguły znieczulana. Na koniec następuje neutralizacja kwasów specjalnym preparatem, choć nie jest to regułą – część preparatów nie wymaga neutralizacji.

Zabieg jest przeważnie krótki, trwa kilkanaście minut. Wyjątkiem jest popularny Yellow Peel - w jego przypadku cała procedura trwa aż kilka godzin.

Po zabiegu (zwykle po 1-2 dniach) rozpoczyna się właściwe złuszczanie naskórka. Przy peelingach powierzchownych przebiega ono niemal niezauważalnie, ale przy tych głębszych skóra może być zaczerwieniona i podrażniona nawet przez kilka dni. Towarzyszyć temu może złe samopoczucie.

Większości peelignów nie powinno wykonywać się latem. Skóra po zabiegach złuszczających jest bowiem bardzo delikatna i podatna na podrażnienia oraz szkodliwe działanie promieni słonecznych. W wyniku działania słońca mogą pojawić się na niej przebarwienia. Peelingiem, który nie daje uwrażliwienia skóry na światło słoneczne, jest m.in. peeling migdałowy - wykonywać go można praktycznie przez cały rok.

Peelingi medyczne stosuje się najczęściej na twarzy, ale można zastosować je także w innych okolicach, np. w okolicy oczu czy też na grzbietach rąk.

Efekty

Wykonanie peelingu medycznego powoduje poprawę mikrokrążenia w skórze i intensywną regenerację naskórka. Wywołany stan zapalny wywołuje dość silne, ale bezbolesne zaczerwienienie i opuchnięcie skóry. Jest to zjawisko naturalne, a czas jego utrzymywania się zależy od głębokości peelingu.

Efekty peelingu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Najlepsze efekty przynosi jednak seria 4-6 zabiegów powtarzanych z reguły co 2-4 tygodnie. Ilość zabiegów w serii  jest uzależniona od rodzaju peelingu i oczekiwań pacjenta. Jeżeli po zabiegu trzeba wrócić do pracy - odpowiednie będą łagodniejsze peelingi, ale wykonywane wielokrotnie. Jeżeli natomiast można zrobić sobie przerwę w pracy, warto zdecydować się na mocniejszy peeling z większym złuszczaniem.

Peelingi stosowane są powszechnie w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej i ze zmianami potrądzikowymi, takimi jak blizny, przebarwienia i zaburzenia rogowacenia. Służą także, przy odpowiednio dobranych preparatach i parametrach zabiegu, poprawie stanu i wyglądu skóry, regeneracji skóry starzejącej się, zwiększeniu jej elastyczności, jędrności i napięcia oraz spłyceniu drobnych zmarszczek. Bardzo często wykorzystuje się je także do usuwania efektów fotostarzenia się, przebarwień i poprawy stanu skóry, która ma tendencję do przesuszania się.

Peelingi działają wielokierunkowo – profilaktycznie i leczniczo. Można je stosować w każdym wieku, niezależnie od rodzaju cery - nawet przy skórze wrażliwej i delikatnej.

czytaj więcej...

Stosowane produkty

 • Yellow Peel

  Yellow Peel to jeden z najbardziej znanych i popularnych peelingów na rynku. Jest to peeling, który przynosi takie same korzyści jak bardziej agresywne peelingi chemiczne, a jego dodatkową zaletą jest znikoma uciążliwość dla pacjenta. Wygląd skóry bezpośrednio po zabiegu pozwala bowiem na bardzo szybki powrót do codziennych aktywności.

  Za pomocą Yellow Peel można usuwać naskórek na różnych poziomach. Peeling ten jest stosowany zarówno do redukcji przebarwień, jako stymulujący i ujędrniający zabieg przeciwzmarszczkowy oraz jako peeling oczyszczający i rozświetlający skórę. Działanie stymulujące tego peelingu daje szczególnie dobre efekty w zabiegach odmładzających okolicę oczu.

  Przed peelingiem Yellow Peel skóra jest oczyszczana preparatem Pre Peel Cleanser, który jest nakładany na 20-30 minut, a następnie zmywany wodą. W pierwszej fazie zabiegu jest wykonywany żelowy peeling powierzchniowy Alfa&Beta Complex Gel, który pozostaje na skórze od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, w zależności od wrażliwości skóry. Następnie stosowany jest Yellow Peel i co 15-20 minut nakładane są kolejne jego warstwy. Każda warstwa zmywana jest wodą. Ilość warstw ustala lekarz, jest ona uzależniona od wskazań do zabiegu. Jeśli lekarz podejmie decyzję o przeprowadzeniu indywidualnego protokołu, opisana procedura może wyglądać inaczej.

  Bezpośrednio po peelingu może, ale nie musi pojawić się zaczerwienienie i lekki obrzęk skóry – są to normalne reakcje, a ich występowanie gwarantuje osiągnięcie dobrych efektów.

  Z reguły w trzecim dniu od zabiegu zaczyna się niewielkie złuszczanie skóry, które nie stanowi ograniczenia dla osób aktywnych zawodowo i towarzysko. Po zabiegu bardzo ważne jest intensywnie nawilżanie i ochrona skóry.

  Peeling może być powtarzany co 30 dni, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu lub w trybie ustalonym przez lekarza.

  Wskazania do zastosowania tego peelingu obejmują: drobne zmarszczki i wiotkość skóry, fotostarzenie, zmarszczki i wiotką skórę wokół oczu, przebarwienia, blizny i pozostałości po trądziku oraz łojotokowe zaburzenia skóry.