2015-09-23

W - jak Wolumetria

Wolumetria to metoda poprawy wyglądu i owalu twarzy oraz radzenia sobie z postępującą utratą objętości jej tkanek.

Wolumetria oznacza powiększenie lub uzupełnienie objętości określonych obszarów twarzy. Najczęściej dotyczy policzków, łuków jarzmowych, skroni, okolicy żuchwy oraz brody.

Zanikające tkanki

Wraz z wiekiem starzeje się nie tylko nasza skóra, ale także wszystkie inne tkanki twarzy. Stopniowo zanika zarówno podskórna, jak i głęboka tkanka tłuszczowa, szczególnie w okolicach skroni, policzków i brody. Resorpcji ulegają także tkanki podporowe – chrzęstna i kostna. Zmniejsza się objętość i masa mięśni twarzy, a ich ścięgna tracą swą elastyczność i sprężystość. Skóra, coraz słabiej podtrzymywana przez elementy podporowe, wiotczeje i opada.

W efekcie utraty objętości swych tkanek twarz traci młodzieńcze kształty, a jej rysy „wyostrzają się” nadając nam smutny i zmęczony wygląd.

Dla kogo wolumetria?

Wypełnienie wolumetryczne jest wskazane u osób, które mają wiotką, mało jędrną, opadającą skórę na twarzy. Dużą korzyść z takiego zabiegu odniosą również osoby, które mają wyraźnie zaznaczone bruzdy nosowo-wargowe i/lub tzw. linie marionetki. Odbudowa objętościowa środkowej części twarzy pozwala bowiem na ich wygładzenie.

W zależności od potrzeby, wolumetria pozwala na podkreślenie kości policzkowych, łuków jarzmowych, korektę grzbietu nosa, uzupełnienie objętości na skroniach, brodzie, czole, czy też w okolicy tzw. doliny łez.

Bardzo często wolumetrię wykonuje się także u osób, które chcą pozbyć się tzw. „chomiczków” lub poprawić owal twarzy i linię żuchwy.

Jakimi preparatami?

Do zabiegów wolumetrycznych najczęściej wykorzystuje się preparaty zawierające wysoko usieciowany kwas hialuronowy lub tzw. stymulatory kolagenu. W chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej sięga się również często po autologiczną (czyli własną) tkankę tłuszczową oraz różnego rodzaju implanty twarzy (np. brody, kąta żuchwy, policzkowe, jarzmowe, itp.).

Preparaty kwasu hialuronowego przeznaczone do wolumetrii to produkty znacznie gęstsze od tych stosowanych przy wypełnianiu zmarszczek i bruzd. Do wolumetrii wykorzystuje się najbardziej usieciowane preparaty kwasu hialuronowego, takie jak np. Emervel Deep, Emervel Volume, Juvederm Voluma, czy Teosyal Ultra Deep. Charakteryzują się one długotrwałą odpornością na rozkład enzymatyczny w organizmie.

Oprócz kwasu hialuronowego, do wolumetrii twarzy wykorzystuje się również związki syntetyczne, których działanie opiera się w głównej mierze na stymulowaniu produkcji przez organizm własnego kolagenu. Należą do nich m.in kwas polimlekowy (Sculptra) oraz hydroksyapatyt wapnia (Radiesse).

Jak wygląda zabieg?

Wolumetria twarzy jest najczęściej mało bolesna. Stosowane do wolumetrii preparaty zawierają przeważnie w swym składzie substancję znieczulającą, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Bezpośrednio przed zabiegiem można zastosować popularny znieczulający krem EMLA, chociaż skuteczność takiego znieczulenia ogranicza się wyłącznie do skóry.

Preparaty wolumetryczne są wstrzykiwane igłą lub kaniulą głęboko do tkanki podskórnej lub jeszcze głębiej, pod mięśnie, w bezpośrednie sąsiedztwo kości.

W trakcie podawania preparatu może występować uczucie „rozpierania” i jest to zjawisko zupełnie normalne. Wprowadzany preparat jest elastyczny, miękki i ma jednorodną konsystencję. Jest także zupełnie niewidoczny, chociaż w pierwszym okresie po zabiegu może być wyczuwalny przez pacjenta, szczególnie przy intensywnej mimice.

Podczas jednego zabiegu wolumetrycznego zużywa się przeważnie 1-4 ml preparatu wypełniającego. W przypadku konieczności podania większej jego ilości, zabieg może być podzielony na dwie wizyty. Pozostałą część preparatu podaje się wtedy na kolejnym spotkaniu.

Aby dokładnie rozprowadzić i „ułożyć” podany produkt, lekarz po zabiegu najczęściej wykonuje delikatny masaż wszystkich miejsc jego podania.

comments powered by Disqus