2014-12-27

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna stawia sobie za swój główny cel poprawę naszego wyglądu, a poprzez to – również samopoczucia i, w pewnym sensie, jakości życia.

Medycyna estetyczna to stosunkowo młoda gałąź medycyny. Nie można podać dokładnej daty jej powstania, ale przyjmuje się, że na dobre narodziła się we Francji, w latach 70. XX w. Za jej twórcę powszechnie uważa się endokrynologa Jean Jacquesa Legranda, który w 1973 r. założył pierwsze na świecie Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej.

Jakiekolwiek daty są tutaj umowne, ponieważ niektóre zabiegi, które wchodzą w zakres dzisiejszej medycyny estetycznej, wykonywano już o wiele wcześniej. Przykładem są chociażby peelingi chemiczne czy wypełnianie tkanek miękkich, które do momentu wprowadzenia na rynek kolagenu (a później kwasu hialuronowego) odbywało się przeważnie za pomocą płynnego silikonu i parafiny. 

W Polsce medycyna estetyczna rozwinęła się stosunkowo niedawno, dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Nie tylko usuwanie zmarszczek

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają nie tylko na usuwanie zmarszczek i niwelowanie bruzd, ale także na modelowanie owalu twarzy, podkreślenie kości policzkowych czy modelowanie i powiększenie ust. Celem niektórych zabiegów jest również usuwanie przebarwień na skórze, likwidacja cellulitu, rozstępów, blizn potrądzikowych i lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej. W obszarze zainteresowania medycyny estetycznej znajduje się także leczenie wypadania włosów, nadmiernej potliwości oraz bruksizmu.

Rewitalizacja skóry

Bardzo duża część zabiegów medycyny estetycznej ukierunkowana jest na poprawę jakości skóry – jej odmłodzenie oraz rewitalizację. Wykonuje się je przeważnie na odsłoniętych częściach ciała, czyli na twarzy, szyi, dekolcie i grzbietach rąk. Skóra na tych częściach ciała starzeje się bowiem najszybciej i jest najbardziej widoczna.

Rewitalizacja skóry polecana jest wszystkim osobom które chcą odmłodzić swoją twarz lub inne okolice ciała, zredukować objawy starzenia się i poprawić stan oraz kondycję skóry. Korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przeważnie w wieku od 30 do 70 lat. Dużą korzyść z zabiegów rewitalizacji odnoszą osoby skarżące się na zasinienia lub worki pod oczami, obwisłą skórę, uszkodzenia posłoneczne, teleangiektazje (pajączki naczyniowe), zmiany potrądzikowe i przebarwienia. Zabiegi rewitalizacji skóry są szczególnie wskazane u osób narażonych na negatywny wpływ takich czynników, jak: zanieczyszczone powietrze, palenie tytoniu (czynne lub bierne), alkohol, niewłaściwa dieta, stres, mała ilość snu czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Znacznie więcej niż zabiegi kosmetyczne

Medycyna estetyczna oferuje znacznie więcej niż zabiegi kosmetyczne i jest świetnym uzupełnieniem chirurgii plastycznej. Doskonale służy wszystkim, którym zależy na dobrym wyglądzie i którzy chcą działać prewencyjnie oraz przeciwdziałać procesom starzenia się skóry. Zabiegi medycyny estetycznej są przeważnie szybkie, bezbolesne i małoinwazyjne.

Wstydliwy temat?

Medycyna estetyczna to dla wielu temat ciągle krępujący i wstydliwy. Niektórzy uważają, że służy ona wyłącznie zaspokajaniu własnych kaprysów i próżności. Dlatego osoby, które korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, czasami nie przyznają się do tego nikomu, nawet w domu.

Wiele kontrowersji wzbudzają do­niesienia tabloidów. Media cały czas bombardują nas zdjęciami celebrytów, którzy przesadzili z tego typu zabiegami. W związku z tym ma się wra­żenie, że medycyna estetyczna to nie jest nic dobrego – raczej szkodzi niż pomaga i dlatego też należy jej unikać.

Korzystajmy!

Według mnie medycyna estetyczna to jeden ze sposobów zadbania o siebie. Wszyscy przecież stale dbamy o swój wygląd i dobre samopoczucie, które się z tym wiąże. Codziennie myjemy się, stylizujemy włosy, używamy kosmetyków, chodzimy do dentysty, do kosmetyczki, schludnie i modnie ubieramy się. Robimy bardzo dużo, żeby dobrze wyglądać, ponieważ inni w głównej mierze oceniają nas właśnie po wyglądzie. Z tego punktu widzenia nie ma więc żadnego powodu, żeby negować akurat to, co niesie ze sobą i oferuje nam medycyna estetyczna.

Wierzę, że w przyszłości podejście do medycyny estetycznej będzie zmieniało się na korzyść i coraz więcej ludzi będzie podchodziło do niej w bardziej otwarty i nieskrępowany sposób.

comments powered by Disqus